katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 12.10.2006
Otázka:
Dobrý den,
mám otázku ohledně hříchů. Ty se dělí, jak známo na lehké a na těžké. Já ale dodnes nevím, které jsou ty těžké a které ty lehké. A u kterých není nutná zpovědˇ, ale stačí upřímná lítost. Můžete mi, prosím, poradit? Děkuji
Odpověď:
Podobným tématem jsme se už zabývali v otázce číslo 2994 . Jen bych chtěl doplnit, co se týká zpovědi.
Ve svátosti smíření musíme vyznat všechny těžké smrtelné hříchy, jak se o tom zmiňuje katechismus (KKC 1456-7). Podle církevního práva je každý věřící povinen alespoň jednou za rok upřímně vyznat své těžké hříchy (Kodex, kán. 989). Ale rozhodně nám neuškodí vyznat i lehké všední hříchy. Vždyť pravidelná zpověď všedních hříchů nám pomáhá vychovávat svědomí, bojovat proti všem našim náchylnostech ke hříchu a vůbec postupovat v duchovní životě. Za příklad si můžeme vzít světce, kteří se při tzv. zpovědi ze zbožnosti vyznávali i z lehkých hříchů. Stále znovu tak můžeme získat milost pro intenzivnější život s Kristem. Pro toho, kdo to chce vzít vážně, můžeme doporučit zpověď jednou za čtrnáct dní.

Všední hříchy se nám odpouštějí též při každém vzbuzení dokonalé lítosti, lítosti z lásky, třeba na úvod mše svaté při úkonu kajícnosti. Contritio, jak se jinak říká dokonalé lítosti, dosáhne také odpuštění smrtelných hříchů, zahrnuje-li pevné předsevzetí jít ke svátostné zpovědi, jakmile to bude možné.

Když to shrnu, tak ideální je snažit se v životě o dokonalou lítost, nelitovat pouze ze strachu z trestu, a toto své snažení podpořit pravidelnou zpovědí s vyznáním všech (těžkých i všedních) hříchů.
Na otázku odpověděl: Tomáš Koumal
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest