katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 2.2.2006
Otázka:
Mohu jít v katolickém kostele ke svatému přijímání, když jsem křtěná i konfirmovaná v Českobratrské církvi evangelické?
Odpověď:
Záleží na okolnostech, které z Vašeho dotazu nejsou úplně zřejmé.

1. Chcete se stát katoličkou. Pak není jediný problém – kontaktujte např. faráře blízké farnosti, křest je jenom jeden a nezáleží na tom, zda Vás pokřtil/a bratr/sestra farář/ka nebo otec farář.

2. Chcete zůstat českobratrskou evangeličkou, ale je Vám blízká eucharistie, jak ji slaví katolíci, resp. věříte v reálnou přítomnost Krista v eucharistii. Jde-li o výjimku, katolický kněz Vám může podat sv. přijímání za předpokladu, že vyznáte katolickou víru v tuto svátost. Pokud by se to mělo stát pravidlem, měl by o tom vědět biskup a výslovně Vám to dovolit. V obojím případě se zkontaktujte opět s nějakým blízkým katolickým farářem a bezpochyby najdete řešení.

3. Eucharistie je pro Vás připomínkou Poslední večeře a nevěříte v reálnou Kristovu přítomnost, ale občas se účastníte katolických bohoslužeb a chcete s ostatními plně slavit a tedy přirozeně jít i k přijímání. Je to pochopitelný postoj, ale v takovém případě rozhodně není správné k přijímání jít. Bylo by to znevažováním víry těch, k nimž se tímto možná chcete přiblížit. Můžeme se v různých křesťanských tradicích chápat, inspirovat, milovat (resp. musíme), ale rozdělení reálně existuje. Je bolestné, ovšem i bolest k naší víře patří a má svou nezanedbatelnou funkci. Věřte, že mluvím z vlastní zkušenosti. Jsou i katolíci, kteří k přijímání z různých důvodů nemohou chodit a neznamená to konec jejich víry, cesty k Hospodinu. Můžete s ostatními plně slavit, aniž byste za těchto okolností k přijímání šla.
Na otázku odpověděl: Jan Hanák
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest