katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 18.9.2001
Otázka:
Chtěl bych se zeptat jakou formou se volí nový papež. Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Volbu nového papeže upravuje apoštolská kontituce UNIVERSI DOMINICI GREGIS z r. 1996.
Volba je záležitostí sboru kardinálů - konkláve - které má max. 120 členů a volby se aktivně účastní pouze kardinálové, kteří v den smrti papeže nedosáhli 80 let. Kardinálové nad 80 let se účastní příprav a během volby vedou modlitby v bazilikách. Kardinálové-voliči jsou celou dobu voleb "uzavřeni ve Vatikánu", bydlí v Domus Sanctae Marthae, samotné volby probíhají v Sixtínké kapli. Vše je přísně tajné a je vyloučena jakákoli přítomnost někoho jiného než kardinálů-voličů. Nesmějí se používat telefony, dopisy apod.
Volby začínají 15. den po smrti papeže, z vážných důvodů se jejich konání může odložit o dalších max. 5 dní. Pro platné zvolení papeže je nutné shoda 2/3 hlasů, pokud není možné počet voličů rozdělit na stejné třetiny, pak je nutný 1 hlas navíc.
Jak probíhá celý obřad od příprav, přes bohoslužby, konkrétní provádění volby a vyhlášení nového papeže, to se můžete dočíst v již zmíněném dokumentu.
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest