katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 26.1.2006
Otázka:
Četl jsem v novinách, že Vatikán chce zpoplatnit každé papežovo slovo. Co je na tom pravdy? A pokud ano, není to v rozporu s Kristovými slovy „zadarmo jste dostali, zadarmo dávejte“?
Odpověď:
Mezinárodní tiskové agentury skutečně zveřejnily zprávu přibližně v tomto znění, od nich ji převzaly i české sdělovací prostředky (např. MF Dnes, Lidové noviny aj.). Tato zpráva se ovšem nezakládá na pravdě.
Mohu zde citovat článek, který k dané tématice vydala česká redakce Vatikánského rozhlasu:

»Falešný poplach kolem autorských práv

Vatikán. Nakladatelství Libreria Editrice Vaticana zveřejnilo odpověď na obvinění publikovaná na stránkách italského deníku La Stampa ohledně poplatků za publikaci papežských textů. Prohlášení připomíná, že poplatky za autorská práva nejsou ničím novým ani tajným. Od roku 1978 se vztahují na díla Karla Wojtyły a loňská nóta kardinála státního sekretáře je rozšířila také na publikace Josepha Ratzingera. Všichni vydavatelé o tom byli informováni na podzim během knižního veletrhu ve Frankfurtu. Zpráva byla zveřejněna rovněž ve sdělovacích prostředcích.

V prohlášení ze dne 23. ledna se nakladatelství Libreria Editrice Vaticana vyjadřuje také k falešnému obvinění, že požadovalo 15 tisíc euro za zveřejnění třiceti řádků papežské homilie. Jak uvedlo nakladatelství, ve skutečnosti šlo o vydání 124stránkové knížky, jejíž cena dosahovala téměř 10 euro.«

Nejedná se tedy o žádné mimořádné zpoplatnění; částka, kvůli níž spustil italský deník tento falešný poplach, je seriózním požadavkem v rámci autorských práv. Soudím, že je třeba rozlišit, kdy Benedikt XVI. vydá prohlášení jako papež, tedy veřejně, oficiálně, a kdy publikuje vlastní dílo jako soukromá osoba – v takovém případě má podle mě nárok na podíl ze zisku, neboť jak pravil Pán, „dělník má právo na svou mzdu“ (Mt 10,10; Lk 10,7; 1 Tim 5,18). Ostatně text Písma je na vatikánských internetových stránkách zveřejněn zdarma ve světových jazycích spolu s dalšími církevními dokumenty včetně Katechismu katolické církve a nejnovější papežské encykliky Deus caritas est.
Na otázku odpověděl: Zdeněk Drštka
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest