katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 16.9.2001
Otázka:
Ctěl bych ze zeptat jaký je postoj katolické církve ke zjevením Panny Marie popsaným v knize HLAS VĚČNOSTI. Tato kniha vyšla v roce 1993 v nakladatelství GEMMA89 a jsou v ní popsané zjevení Panny Marie která se od roku 1972 zjevovala a možná ještě zjevuje Anežce. Místo zjevení není uvedené údajně proto, že její příchod do této části naší země musí být nějakou dobu ještě utajený. Dále bych se ještě chtěl zeptat zda nevíte jestli je někde v internetu k dispozicí KATECHIZMUS KATOLICKÉ CÍRKVE.
Odpověď:
Postoj katolické církve k takovým knihám lze jednoduše zjistit následujícím způsobem: knihy, které jsou v souladu s učením církve - zvláště knihy týkající se věrouky - musí mít v úvodu nebo v tiráži uvedeno tzv. Imprimatur: Nihil obstat (Nic nebrání) a Imprimi potest (Může se tisknout). Znamená to, že příslušná církevní autorita revidovala obsah knihy a potvrdila, že je v souladu s učením církve. Někdy tam bývá formule "Vydáno s církevním schválením". Pokud tam nic takového není, nelze dané knihy brát vážně.
Konkrétně literatura popisující různá "zjevení" je velmi ošemetná. Dotyčnou knihu jsem nečetl, ale obecně se dá říci následující:
- Případná zjevení takového jsou výlučně soukromou záležitostí a nic nepřidávají k oficiálnímu Zjevení - Písmu.
- Pokud se církev k nějakému zjevení souhlasně vyjádří (Lourdes, La Saletta...), prohlašuje pouze, že dotyčná zjevení nejsou v rozporu s naukou církve. Nikoho nenutí, aby jim věřila.
- Pokud zjevení oživí autentický náboženský život, může to být známka jejich pravosti. Pokud vedou pouze k senzaci a různým apokalyptickým vizím, pak zcela jistě půjde pouze o lidský výtvor.
- Jde třeba zkoumat i život tzv. vizionáře (adresáta zjevení). Ve většině případů jde spíše o psychickou poruchu.

Ke Katechizmu: Podle mých informací se elektronické vydání katechizmu na internetu připravuje ve spolupráci s Karmelitánským nakladatelstvím na serveru www.vira.cz. Doufejme, že bude brzy hotovo, protože by to byla velmi užitečná věc.
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest