katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 26.2.2006
Otázka:
Má ozbrojený zaměstnanec bezpečnostní služby právo nebo povinnost chránit velký svěřený majetek i za cenu zabití útočníka, případně obé nebo ani jedno z nich. Ve všech ořípadech přepadení vozů s majetkem bezpečnostní služba nekladla odpor. Je to morální?
Odpověď:
Církevní tradice zná pojem jako "stavovská povinnost" - tedy to, co má člověk plnit pro to, čím je.

Komu je svěřena veřejná bezpečnost (bez totalitních konotací), je jistě jeho povinností ji zachovávat. Tedy: kdo střeží budovy i předměty, které sice nejsou jeho vlastnictvím, ale jsou mu svěřeny, smí oprávněným způsobem užít také zbraně.
V případě, že je člověk takovým úkolem pouze pověřen a je kvůli němu i ohrožen, chrání sám vlastní život.

Komplikovaná je účast vojáků ve speciálních jednotkách, jelikož při osvobozování rukojmí je "zvykem" útočníky zneškodnit/zastřelit. Znamená ochranu osob (kterým by nikdo jinak nepomohl) před možnou pojistkou agresorů.

Reakce jsou druhou stranou, jelikož se jedná o zachování vnitřních pracovních předpisů. Nestává se, aby došlo k ozbrojeným zákrokům: na poště, spořitelně, transportu - to je záležitostí policie nebo armády. Zaměstanci ono morální právo mohou mít, ale nemusí mít právní povinnost.
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest