katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 30.3.2006
Otázka:
Odkud se vzalo slavení svátků (jmenin), myslím podle občanského kalendáře? Má s tím něco společného katolická církev?
Odpověď:
Již od prvních křesťanských dob bývalo zvykem, že si věřící připomínali výroční den úmrtí světce, a to většinou mučedníka. Nemýlím-li se, je tento zvyk doložen již u sv. Polykarpa, mučedníka z poloviny 2. stol. Tento den se tak stal svátkem daného světce – dnem, kdy byl dotyčný světec zvláště vzýván a prošen o přímluvu; byl chápán jako „narozeniny pro věčný život“. Je pochopitelné, že jednotlivé světce ctili jako své patrony a slavili jejich výroční svátky zvláště ti, kteří nesli jejich jméno. A tak se stalo, že v daný den se slavil jednak svátek příslušného světce a jednak jeho žijících jmenovců. Podobně slavila svůj svátek např. města, která měla některého světce za patrona, řemeslnické cechy, řeholní společnosti apod.
Tento zvyk se přenesl i do občanského kalendáře; při jeho dalších reformách se projevila snaha zaručit každému křestnímu jménu, aby mělo „svůj den“ v kalendáři. Krom toho se některá jména světců v katolickém kalendáři opakovala (sv. Jan, sv. Tomáš…). Proto se dnes již některá jména občanského kalendáře neshodují s kalendářem katolickým, který také prošel reformou. Ovšem zvyk slavit jmeniny má skutečně katolické kořeny.
Na otázku odpověděl: Zdeněk Drštka
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest