katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 26.6.2006
Otázka:
Je církevní tradice zákon? Je strašně těžké dodržovat všechna ustanovení, přikázání, jen si pamatovat co je povinné a co ne. Srašně těžká břemena, strašně těžká! Není to proti tomu co říka Svatý Pavel o zákoně a čeho jsou jeho listy plné.
Odpověď:
Církevní tradice je na prvním místě nesmírným pokladem ověřených cest vedoucích k Trojjedinému Bohu skrze Ježíše Krista. Pokud se společenství církve během dvaceti století shodlo na jistých doporučeních, jakým způsobem by člověk v životě měl jít a kudy nikoli, aby jeho cesta k Bohu byla co nejjistější a nejbezpečnější, pak to vždy byla něžná pozvání (vycházející z něžného pozvání samotného Spasitele) k pouti lásky, pokoje a milosrdenství.

My máme výsadu (nikoli povinnost) k této pouti se připojit. A kdo to jednou zkusí, rychle zjistí, že je to cesta, která člověka neuvěřitelným způsobem osvobozuje. (Když jsem to poprvé zakusil ve svých 18-ti letech, byl jsem silně dojat a velmi dobře si vzpomínám, že to jediné, na co jsem pak dlouhé měsíce myslel, byla jakási výčitka Bohu, že mě na tuto cestu nepozval už mnohem dříve.)

Křesťanská tradice, zejména pak ta uchovávaná a předávaná katolickou církví, je na straně jedné přísně konzervativní, aby (Bohu díky) uchovala celý ten nádherný poklad víry a zároveň je v přístupu k jednotlivému člověku maximálně liberální. Troufám si tvrdit, že katolická církev je v tomto ohledu jednoznačně nejblíže původnímu Ježíšovu pohledu na člověka: "Já tě zvu na cestu lásky a zcela nechávám na tobě, zda mé pozvání přijměš." Poté, co jsme viděli Kristovu dobrovolnou oběť na kříži, se nám nenabízí jiné vysvětlení než to, že Bůh klečí u našich nohou a prosí nás, abychom toto pozvání k Jeho následování přijali.
Na otázku odpověděl: P. Vojtěch Protivínský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest