katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 17.3.2006
Otázka:
Dali jsme naší dceři jméno Karolína. Hledali jsme, jestli někdo takového jména je blahořečený, a našli jsme blahořečenou Karolínu Kózku. Rádi bychom se zeptali, kdo to byl, popřípadě jestli byste nám poslali odkaz na stránku, kde bychom si o ní mohli přečíst.
Odpověď:
Blahoslavená Karolína Kózka (jinak též Kózkówna), panna a mučednice, se narodila 2. srpna 1898 v polské obci Wał Ruda v tehdejší Haliči. Za první světové války se ji pokusil znásilnit ruský voják; když se mu bránila, zabil ji. Zemřela 18. listopadu 1914, její tělo bylo objeveno 4. prosince téhož roku. Beatifikována (prohlášena za blahoslavenou) byla Janem Pavlem II. 10. června 1987 v Tarnówě. Její liturgická oslava připadá na výroční den její smrti, tedy na 18. listopadu.
Stručné informace v angličtině najdete na této stránce, další jsou k mání v polštině na desítkách internetových stránek – stačí zadat do vyhledávače heslo „Karolina Kózka“.
Hledáte-li patrona pro svou dcerku, nemusí to nutně být Karolína – patronem děvčete tohoto jména může být i některý ze světců jménem Karel, např. sv. Karel Boromejský, milánský biskup ze 16. stol., nebo sv. Karel Lwanga, mučedník z Ugandy z 19. stol.
Na otázku odpověděl: Zdeněk Drštka
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest