katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 29.6.2006
Otázka:
Prosím o vysvětlení 6.kpt.Židům, verš 4-7.
Děkuji
Odpověď:
Z těchto slov neprávem usuzovali někteří bludaři (montanisté a Tertulián, novaciáni), že církev nemá moc odpustit jisté, zvlášť těžké hříchy (cizoložství, vraždu, odpad od víry). Abychom pochopili pravý smysl místa, stačí připomenout úryvek z evangelia Markova (10, 23-27). Kristus tam mluví o tom, může-li bohatý člověk vejít do Božího království, a dvakrát říká: "Jak těžko vejdou ... " A pak připojuje přirovnání: je snadnější, aby prošel velbloud (někteří biblisté čtou "kamilos - provaz" místo "kamelos - velbloud") uchem jehly, než aby bohatý člověk vešel do Božího království.

Učedníci byli zaraženi z této Ježíšovy řeči, a proto Kristus vysvětlil onu nemožnost takto: "U lidí je to nemožné, ale ne u Boha; vždyť u Boha je možné všechno." A skutečně, krátce po této rozmluvě, se obrací bohatý celník Zacheus (Lk 19, 1-10), a tak to, co je podle Ježíšovy řeči nemožné ("velbloud uchem jehly"), stalo se zásahem Boží milosti možným. Stejně musíme rozumět tomu vyjádření ("je nemožné") i tady: po lidsku je to nemožné, aby se odpadlý křesťan zase vrátil a dělal pokání, ale co je nemožné u lidí, to může způsobit Boží všemohoucnost.
Na otázku odpověděl: P. Vojtěch Protivínský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest