katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 30.11.2006
Otázka:
Dobrý den,
na internetu jsem si přečetla, že začátek adventu připadal od 7. století na první neděli před Svatým Ondřejem. Je tato informace správná? Vždyť letos je první adventní neděle až 3. 12. 2006.
Odpověď:
Nevím přesně, ze kterých zdrojů jste čerpala. Některé informace na internetu je třeba brát s rezervou a nadhledem.
Jiné zdroje udávají, že již papež Řehoř Veliký (tedy na počátku 7. století) zavedl čtyřtýdenní (resp. čtyřnedělní) advent. Je fakt, že 1. adventní neděle bývá v blízkosti svátku sv. Ondřeje, tedy 30. listopadu, ovšem informace, že je to neděle „před tímto svátkem“, není přesná. Pravděpodobně vychází z toho, že mnozí naši současníci neuvažují o tom, že by 24. prosince mohl být ještě advent, konkrétně 4. neděle adventní, jako je tomu letos (proto se také různé adventní koncerty a podobné akce konávají již v neděli před adventem, o slavnosti Ježíše Krista Krále). Správně by bylo třeba říci, že 1. adventní neděle je nejbližší nedělí svátku sv. Ondřeje, tedy 30. listopadu, což odpovídá pravdě i letos.
Na otázku odpověděl: Zdeněk Drštka
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest