katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 12.1.2007
Otázka:
Dobrý den, rád bych zjistil, od kdy je v liturgickém roce před vánocemi období adventu. A taky jak se jeho slavení měnilo v průběhu staletí. Děkuji i za případný odkaz na www stránky či literatůru.
Jirka
Odpověď:
Vystopovat přesnou dataci počátku slavení adventu je velmi obtížné, protože nám pro to chybí historické prameny. Je ale jisté, že advent jako specifická doba přípravy na Vánoce, je typický pro západní křesťanství. Jistý doklad o slavení Vánoc v Římě 25. prosince máme z roku 336, doba přípravy - Advent - se objevuje na konci 4. a v průběhu 5. století, a to v Gálii a Španělsku, v Římě až v polovině 6. století. Zpočátku toto období trvalo 6 týdnů, podobně jako období přípravy na Velikonoce mělo postní charakter (někdy se mu říkalo "Půst sv. Martina", protože začínalo 11. listopadu). Od papeže Řehoře Velikého bylo toto období zkráceno na 4 týdny.
Na otázku odpověděl: Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest