katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 2.5.2007
Otázka:
Mám 16letou dceru, po celý její život se snažím ji vychovávat v duchu katolické víry. Dcera mě však překvapila prohlášením před několika týdny, že nevěří v Boha, odmítá chodit do kostela, na bohoslužbách demonstrativně předvádí, jak se nudí, jak „trpí“. Co dál? Mám trpělivě čekat, až ji přejdou tahle nešťasná léta? Můžete mi doporučit nějakou vhodnou literaturu na toto téma? Rozhodně nechci boj o další duševní život mé dcery vzdát!
Odpověď:
Vaše dcera je nyní ve věku, kdy si hledá svou cestu, včetně té duchovní, tedy kdy sama bude postupně rozhodovat o své víře. Toto hledání je třeba respektovat, i když to stojí hodně sil a nejistot, a zároveň hledat nejlepší způsoby, jak pomoci dceři k dobrému rozhodování. Do jaké míry by bylo dobré opřít to o svou autoritu rodiče nezletilé dcery, nebo udělat úmluvu a domluvit se, že na bohoslužby bude chodit, protože je to důležitá známka jednoty rodiny, nebo jí dát svobodu, aby šla do kostela tehdy, kdy se sama rozhodne… to se nedá říct nějak podle „jednoho střihu“. Záleží to na situaci a na intenzitě toho „nechtění“. Možná by poradil někdo ve vašem okolí, kdo bude mít lepší odhad situace (místní kněz, další věřící rodiče…).
Chápu, že v takových situacích je často rozhovor dost nesnadný, že se to snadno zvrtne v malou scénku, někdy s křikem, někdy s demonstrativním mlčením. Přesto ale asi stojí za to „číhat“ na nějakou příležitost pohody a porozumění, kdy je možné o věci s dcerou hovořit v rovnoceném a racionálním dialogu. Jsem přesvědčený, že se o to pokoušíte, říkám to jen jako podporu. Možná se v takové chvíli dá i něco vysvětlit nebo alespoň zjistit příčiny toho odmítání, pokusit se je pojmenovat a pokud možno řešit nějakým východiskem (navštěva jiného kostela, nabídka party mladých věřících lidí…).
Na toto téma jsou k dispozici kazety Pastoračního střediska v Praze s názvem: Mohou mít věřící rodiče věřící potomky? (autor: P. ing. Aleš Opatrný, Th.D.), dají se objednat na těchto odkazech:

„Mohou mít věřící rodiče věřící potomky?“

Další publikace na objednávku – pastorace.cz
Na otázku odpověděl: Mgr. Petr Nešpor
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest