katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 11.9.2001
Otázka:
Je slučitelné být křesťan a být homosexuál? Jakou možnost má člověk, který si svou orientaci nevybral, absolvoval návštěvy sexuologů, psychologů, kus života smířeného a kus zase bojujícího a prosícího, neúspěšné pokusy o navázání heterosexuálního vztahu, je ve věku zralém na partnerský a rodinný život... má zůstat sám a radovat se ze zachování přikázání a mít pocit provinění, když v něm zahoří byť i platonická náklonnost tohoto druhu, nebo má nárok mít vedle sebe partnera-člověka, sdílejícího a milujícího... má se rozhodnout žít v heterosexuálním svazku, aby byl "přijat", ve skutečnosti ale v přetvářce... kudy má takový člověk jít? Bez Pána si neumí představit svůj život.. ale představa osamělého života je pro něj také bolestná. (Myslíte si, že svou odchylku dostal jako jiní dostali jiné postižení a život je pro něj zkouška..?) Děkuji za odpověď
Odpověď:
Jistě, homosexuální orientace člověka nevylučuje ani z církve, ani z křesťanského života. Zkuste si na Vaši otázku odpovědět z hlediska priorit hodnot. Je lépe toužit po dokonalosti, když musíme bojovat s vlastní slabostí, nebo to vzdát a utéci se do situace, kdy bude nutné se schovávat před vlastním svědomím?
Je mi jasné, že mohu jen těžko pochopit, co vše se v takovém člověku odehrává. Na druhé straně si myslím, že vlastní zkušenost, kterou může mít kněz rozhodující se mezi "přijetím Božího povolání" a "touhou srdce" je obdobná. Musíme si uvědomit, že cit a citovost je v případě zásadní volby velmi ošemetným rádcem. Nechat se zmítat vlastními city a pocity vrhá člověka do otroctví, zatímco racionální vědomí hranic mu zanechává svobodu. To, že člověk často nemá jasno v tom, co prožívá, je naprosto zřejmé, ne nadarmo se mluví o potřebe mít někoho, kdo pomůže v rozlišování. Velkým pomocníkem jsou i morální zákony, které nás chrání, abychom se nedostali, kam bychom neměli. Je to takové zábradlí kolem propasti. Sice je nepříjemné, že nás omezuje ve výhledu, na druhé straně nás chrání před tím, abychom tam spadli.
Heterosexuální manželství homosexuála jako prostředek "přijetí" není řešení. Manželství není ani "polepšovna", ani "sanatorium" na naše problémy. Myslet si, že se tím nějaký problém vyřeší, je přehnané. V praxi to nefunguje.
Nemyslím si, že by v homosexuální orientaci nebylo možné prožívat přátelství a lásku. Vždyť ty zdaleka nejsou nutně spojeny se sexuální aktivitou. Bohužel ve slovníku dnešní doby jsou všechny tyto pojmy značně sexualizované. Je třeba znovu objevit hodnotu přátelské lásky, která dokáže i dávat narozdíl od egoistické lásky erotické (viz. zde).
Jak žít plný život uvádí Daniel Ange ve své knize Homosexuální... (Karmel. nakl. 1995). Člověk musí objevit hodnotu svého života a rozhodně jej nebrát jen jako těžkou zkoušku.
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest