katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 8.5.2007
Otázka:
Rád bych se zeptal, jak se jmenuje první rómský světec, případně kde by bylo možné o něm zjistit nějaké informace.
Odpověď:
V neděli 4. května 1997 beatifikoval papež Jan Pavel II. pět kandidátů blahořečení, mezi nimi také prvního Roma, jemuž se takové pocty dostalo. Je to blahoslavený Ceferino Giménez Malla.
Blahoslavený Ceferino Giménez Malla, nazývaný „El Pelé“, se narodil r. 1861 ve španělském městě Fraga. Byl obchodníkem s koňmi, byl ženatý, ovšem se svou ženou neměli vlastní děti, proto adoptovali jednu z ženiných neteří. Pravidelně se účastnil mší, stal se františkánským terciářem. Byl štědrý vůči chudým a mezi Romy často smiřoval spory.
Byl zatčen během španělské občanské války, protože se na ulici v Barbastru zastal kněze a měl u sebe růženec. Byl zastřelen 8. srpna 1936; umíral s růžencem v ruce a s výkřikem „Viva Cristo Rey! (Ať žije Kristus Král!)“
Více se o tomto kandidátu svatosti můžete dozvědět např. z beatifikační homilie Jana Pavla II. – na vatikánských stránkách je k dispozici např. v angličtině.
Na otázku odpověděl: Zdeněk Drštka
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest