katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 21.9.2001
Otázka:
Je možné (dle CIC), aby kněz (resp. biskup) celebroval eucharistii ve společenství věřících, a při tom Tělo a Krev Páně nepřijal, ale jen ho podal všem shromážděným věřícím? Důvody přece mohou být různé (nesplnil podmínku hodinového tzv. eucharistického postu, je v těžkém hříchu a nestihl při svém pracovním vytížení slavit svátost smíření ap.)?
Odpověď:
Odpovědí na Váš dotaz může být podle CIC jednak kán. 916: "Kdo si je vědom těžkého hříchu, ať neslaví mši svatou bez předchozí svaté zpovědi a také ať nemá účast na Tělu Páně, leč by existoval vážný důvod a nebyla tu možnost se vyzpovídat. V tom případě ať je si vědom, že je povinen vzbudit úkon dokonalé lítosti, který v sobě obsahuje předsevzetí co nejdříve se vyzpovídat." - tolik na otázku těžkého hříchu.
Dále: Přijímání celebrujícího kněze při bohoslužbě se vždy předpokládá. Nařízení euchar. postu platí pouze v případě první bohoslužby, pokud jich slouží více, není povinen před dalšími dodržet eucharistický půst (kán. 919).
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest