katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 14.9.2001
Otázka:
Manželství uzavřené také církevně bylo občansky rozvedeno. Jeden z manželů pak uzavřel nové občanské manželství. Po delší dobe se bývalí manželé sblíží a chtějí obnovit soužití. Má přednost toto církevně uzavřené a občansky rozvedené manželství, nebo je třeba respektovat později uzavřený občanský sňatek jednoho z partnerů?
Odpověď:
Z hlediska církevního práva trvá církevně uzavřené manželství (pokud bylo platně uzavřeno) i po občanském rozvodu. Jestliže mezitím jeden z partnerů uzavřel civilní manželství, je z pohledu církevního práva neplatné a po případném rozvodu by bylo možné obnovit původní církevně uzavřené manželství. Samozřejmě je třeba respektovat případné závazky, ktré mezitím vznikly (výživa dětí vzešlých s druhého manželství apod.). Církevní manželství má samozřejmě přednost, je třeba dořešit spíše otázky civilního práva: rozvod druhého manželství a domnívám se, že bude nutné uzavřít civilní manželství s předchozím partnerem, protože to bylo z pohledu civilního práva rozvedeno a zaniklo.
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest