katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 9.3.2007
Otázka:
Dobrý den, mám takový dotaz, který se týká liturgického kalendáře. Chtěla bych se zeptat proč v žádném z nich není napsaná svatá Etelburga, již si připomínáme 7.7.? V kalendáři PMD jsem na 7.7 našla sv. Wilibalda Jak vlastně zjistím kdy se slaví památka např. sv. Kolety? Na internetu to také není. Předem děkuji za odpověď.
Odpověď:
Podle oficiálního seznamu světců, tzv. Římského martyrologia, připadá na každý den průměrně deset až patnáct světců. Ve stolních a nástěnných katolických kalendářích obvykle najdete ke každému dni jednoho až dva z nich; jsou to pochopitelně především ti světci, které oslavujeme o svátcích a slavnostech – Panna Maria, apoštolové, národní patroni apod. Výběr ostatních světců je věc zvyklostí v dané zemi. My jsme se při sestavování kalendáře přidrželi toho seznamu světců, který najdete i v jiných kalednářích; tito světci jsou uvedeni jako zástupci ostatních pro jednotlivé dny. Kliknete-li na odkaz »další«, otevře se vám nabídka všech světců, jejichž svátek na daný den připadá podle Římského martyrologia.
U některých světců existuje více variant pravopisu jejich jména; týká se to zvláště těch z germánského prostředí. Není možné uvádět všechny varianty, které se vyskytují v nejrůznějších pramenech, držíme se většinou podoby z Římského martyrologia, event. s českou koncovkou. Zmiňovanou sv. Etelburgu najdete u 7. července, ovšem s pravopisem »Adilburga«.
Hledáte-li světce v našem kalendáři, doporučuji využít odkaz http://www.katolik.cz/svaty/, kde najdete seznam světců podle abecedy.
Na otázku odpověděl: Zdeněk Drštka
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest