katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 4.4.2007
Otázka:
Dobrý den, chci se Vás zeptat na pobožnost křížové cesty. Kdy se stala součástí zbožnosti?Kdy se poprvé objevily její obrazy v kostelích nebo zastavení v jejich okolí či volné krajině. Kdo stanovil těch 14 zastavení z evangelií? Díky za odpověď nebo odkaz, kde hledat informace.
Odpověď:
Křížová cesta se 14 zastaveními, jak je dnes známe, vznikla v první pol. 17. stol. ve Španělsku. Odtud ji potom především následovníci sv. Františka z Assisi šíří do dalších zemí. Nešlo však o „vynález vytvořený od stolu“. Je zde mnohem hlubší a velmi zajímavá historie. Například známý apokryf O smrti Mariině (zřejmě z 5. století) vypráví, jak prý Panna Maria chodívala ke konci života po Jeruzalémské křížové cestě, a tak dala sama základ pro tuto formu modlitby. Poutníci do Svaté země navštěvovali posvátná místa, včetně Božího hrobu a Kalvárie (dokl. ze 4. stol.). Ve středověku vznikají středověké pašijové hry (někde až 47 „zastavení“). V Německu a v Holandsku se v 15. stol. objevuje „pobožnost k pádům Kristovým“ . Později se hovoří o „zastaveních“ (6 až 15). Tyto formy postupně krystalizovaly v tu podobu křížové cesty, jak ji známe dnes. Velkým rozkvětem obrazových cyklů křížových cest bylo v polovině 18. století, dalším vrcholem je 2. polovina 19. století.
Co se týká formy, nepatří křížová cesta do oficiální liturgie, ale k lidové zbožnosti nebo zbožným cvičením. Zdravá lidová zbožnost bývala, je a bude určitým projevem živé konkretizace víry a liturgie v každodenním životě člověka.
Celkový smysl křížové cesty vyjadřuje Ph. Hannotel (17. stol.), když říká, že: 1) Je to posílení víry v Krista. Vidíme, že on jediný nás smířil s Otcem, je jediný prostředník mezi lidmi a Bohem. 2) Ujasňuje pocit hříchu. Ježíš padá na cestě, protože padáme my. 3) Učíme se chápat smysl kříže, vlastních nehod a utrpení. 4) Poznáváme, co znamená oddanost do Boží vůle. 5) Ježíš nesoucí kříž, je příklad všech opravdových ctností a výzva k následování.
Další informace různého druhu se dají najít na adresách:

Křížové cesty na Pastorace.cz

Křížové cesty - kniha

Křížové cesty a odpustky

Křížové cesty v Čechách, na Moravě a ve Slezsku

Na otázku odpověděl: Mgr. Petr Nešpor
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest