katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 15.11.2007
Otázka:
Chcela by som Vás poprosiť o vysvetlenie, akú majú súvislosť alebo čo majú
spoločné (alebo nemajú spoločné) nasledovné spojenia:
1. Pokoj vám zanechávam, svoj pokoj vám dávam...
2. Neprišiel som svetu priniesť pokoj, ale meč...
Odpověď:
Vytrhnout tyto dva citáty z jejich kontextu a postavit je proti sobě by asi nebylo tím nejlepším řešením pro jejich pochopení. První citát (Jan 14,27), který zazněl při poslední večeři, je povzbuzení pro učedníku a zároveň přání, aby v nich samotných i mezi sebou navzájem panoval Boží pokoj. Druhý citát z Mt 10,34 se vztahuje na situaci, kterou autor/autoři evangelia v době sepisování textu již prožívali, a to že Kristus a jeho učedníci budou odmítáni, že přijetí víry v Krista bude mít za následek i rozdělení v rodinách, mezi příbuznými, což ostatně není zkušenost jen biblického autora, ale i dnešních křesťanů. Kristův pokoj neznamená celosvětový univerzální mír, protože se zlem se nelze "spřátelit", ani to není omezení lidské svobody, takže je stále vystaven možnosti odmítnutí a potírání.

Pokud ovšem chceme dát oba úryvky za každou cenu do souvislosti, pak je lze parafrázovat asi takto: "Podívejte se, i moje osoba se stane předmětem sporů a vy jako moji učedníci, jako i ti, kdo díky vám ve mě uvěří, budete odmítáni dokonce i od vlastních příbuzných. Ve vás i mezi vámi ať ale panuje můj pokoj, nebojte se těch, kdo vás budou pronásledovat, zlo na vámi nakonec nemůže zvítězit. Vy se snažte, aby vaše jednání bylo vedeno touhou po pokoji a usilujte o to, aby z vás pokoj a klid vyzařoval, určitě nerozněcujte krvavé spory."
Na otázku odpověděl: Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest