katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 25.2.2009
Otázka:
Zajímalo by mě, proč se první zmínky o Ježíši začínají objevovat až od 50 let po skončení jeho pozemského života.
Odpověď:
Při formulaci dotazu si autor zřejmě trochu popletl data. Vznik jednotlivých novozákonních spisů je datován kolem roku 50, nikoli 50 let po Ježíšově uřižování a zmrtvýchvstání. Vezmeme-li v úvahu fakt, že jednotlivé novozákonní spisy nebyly vydány knižně a neexistoval systém klimatizovanýchj vědeckých knihoven, ale že šlo o rukopisy v jednom jediném vyhotovení a uvážíme-li všechny vlivy, kterým byly takové písemnosti vystaveny (počasí, běžné opotřebení při čtení a přenášení, nevhodné uložení, vliv škůdců ap.), pak je zřejmé, že se více než 2000 let ani dochovat nemohly.

Naše civilizace se mohla dostat teprve k opisům, kterých již bylo více exemplářů a byla tedy i vyšší pravděpodobnost, že nekterý z nich všechny zmíněné negativní vlivy přečká (například v Kumránských jeskyních). To, že se tak skutečně stalo u opisů pocházejících už z poloviny 1. století, je pak spíše zázrak.
Na otázku odpověděl: P. Vojtěch Protivínský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest