katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 26.2.2009
Otázka:
Chtěl bych se zeptat, proč při liturgii se před přijímáním odpovídá slovy: "....ale řekni jen slovo a má duše bude uzdravena". Zajímalo by mě, jak toto vyjádření vzniklo. Často je totiž slyšet o Ježíši jako lékaři těla a duše a pak také křesťanství zvěstuje, že tělo má svou velikou cenu a člověk bez těla není úplný.
Odpověď:
Jsou to známá biblická slova jimiž setník (nižší vojenský důstojník) vyjadřuje svou pokoru a nehodnost toho, aby se Ježíš obtěžoval jít k němu domů (doslova pod jeho střechu) kvůli nemocnému služebníkovi (Matoušovo evangelium, 8. kapitola).

Když těmito slovy těsně před přijetím Ježíše v Eucharistii vyjadřujeme svoji nehodnost této tak vznešené návštěvy, pak zmínkou o duši velmi vhodně naznačujeme, že důležitější než tělesné uzdravení (případ setníkova sluhy) je naše osvobození od hříchů a obnovení touhy po Bohu. To se, myslím, může velmi vhodně vyjádřit pojmem "zdraví duše" nebo také "uzdravení duše" aniž bychom tím chtěli cokoli vypovídat či popírat o uspořádání vztahu "duše - tělo".
Na otázku odpověděl: P. Vojtěch Protivínský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest