katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 7.4.2008
Otázka:
Díval jsem se jako pravidelný divák na televizi Noe na přenos z chrámu sv.Petra ve Vatikánu na obřady Zeleného čtvrtku. Je mi 64 let, ale nechápu jak je možné, že ještě v roce 2008 umývá panež nohy kardinálům ve zlatém umyvadle a se zlatým džbánem. Kdy skončí tento triumfalismus? Při této mši sv.se konala sbírka na chudé děti,myslím si, že právě to zlaté umyvadlo a džbán do ní patřily. Děkuji.
Odpověď:
Pořad jsem neviděl, tak mohu těžko hodnotit, jen podle toho, co říkáte. Stokrát Vám rozumím a souhlasím s Vámi ohledně leckterých triumfalistických projevů církve, ale stojedenkrát se snažím vždy pochopit jednání druhých, ačkoli se mně osobně často zdají dost těžko přijatelné.
Za prvé otázkou je, zda šlo o zlato, celkem o tom pochybuji. Mohlo jít také o bronz nebo nějaký žlutý kov, nebo prostě o pozlacený kov.
Druhý důvod pro ospravedlnění bych viděl v kontextu chrámu, ve kterém byla liturgie sloužena: jestli jsou tam mnohé užitkové předměty pro liturgii se zlaceným povrchem, pak takové umyvadlo asi líp zapadá do tohoto prostředí z dávných dob, než kdyby šlo o plastový lavor z Tesca :-) Ale uznávám, že se dá použít spíš keramika nebo kamenina (případně nějaký cín nebo nerez). Osobně by mi to bylo také dost bližší než zlato.
Třetí důvod: zlato má v liturgii vyjádřit to, že se tady v eucharistii a jiných svátostech dotýkáme těch nejvzácnějších tajemství. Pak je to symbolicky vyjádřené tím zlatem, a pak tu máme pro zlato racionální přijatelnější důvod.

Na druhou stranu s Vámi souhlasím a v lecčem moc a moc musíme přemýšlet a následně konat v oblasti zbytkového triumfalismu v církvi, který může být velkou překážkou pro sílu evangelní zvěsti. Kéž máme k tomu odvahu, vytrvalost i dobrý cit pro věc.
Na otázku odpověděl: Mgr. Petr Nešpor
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest