katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 29.3.2008
Otázka:
Dobrý den, chtěl bych se zeptat proč je letos slavnost Zvěstování Páně (25. 3.) přeložena na pondělí 31. 3. Děkuji za odpověď.
Odpověď:
V liturgickém kalendáři najdeme oslavy událostí z Kristova života a připomínky světců s různou důležitostí. Ty nejdůležitější jsou označeny jako slavnosti; patří mezi ně i slavnost Zvěstování Páně.
Nade všemi slavnostmi a svátky však stojí oslava velikonočních událostí, tedy tzv. Velikonoční triduum (třídení), dny před ním (tzv. Svatý týden) a dny po něm (tzv. Velikonoční oktáv). Proto připadne-li na některý z těchto dnů jiný svátek, prostě se v daném roce neslaví. Výjimku tvoří pouze slavnosti – ty se sice neslaví ve svém obvyklém termínu, nicméně v daném roce o ně nepřijdeme – přesouvají se na nejbližší méně významný den.
Všeobecně platí toto pravidlo: připadne-li slavnost na neděli adventní, postní nebo velikonoční, na dny Svatého týdne, Velikonočního tridua nebo Velikonočního oktávu, přesouvá se na nejbližší méně významný den. Letos je 25. březen úterkem Velikonočního oktávu, nejbližším méně významným dnem je pondělí po 2. velikonoční neděli, což je právě 31. březen.
Na otázku odpověděl: Zdeněk Drštka
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest