katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 28.9.2001
Otázka:
Nejdřív bych Vám chtěla sdělit, že Vaše stránky se mi velice líbí. Jsem věřící, ale ne katolička. Mám trochu obavy vstoupit do nějakého organizovaného společenství, protože mi pripadají být manipulované. Jak například vysvětlujete vypuštění pasáží o reinkarnaci papežem Justiniánem v 5. století z Nového zákona?
Odpověď:
Nevim, odkud jste vzala informaci o "papeži Justiniánovi", já jsem procházel několik slovníků a encyklopedií a nikoho s takovým jménem jsem nenašel. Možná jde o "císaře Justiniána I.", narodil se v r. 482 a vládl v letech 527-565. Dějepisci ho označují jako velmi vzdělaného člověka a vynikajícího státníka, ovšem zároveň velmi krutého a proradného. To se ukázalo i ve vztahu k církvi. Sám svolal koncil, ačkoli k tomu neměl jako světská osoba právo, vydíral papeže Vigilia, nechal popravit odpůrce z řad teologů antiochijské školy. Zasahoval do teologického sporu o přirozenosti Ježíše Krista, ačkoli teologické vzdělání měl velmi mizivé. Že by měnil něco v Písmu - to mi není známo. Kánon Písma, jak ho známe, je definitivně ustálen již ve 4. století, pokud by císař něco změnil, nemá to prakticky žádný vliv, protože není církevní představený.

Co se týče vaší obavy z manipulace v církvi - myslí, že nemusíte mít strach. Církev nikoho nemanipuluje (narozdíl od sekty), naopak konfrontace s "oficiálním učením" velmi dobře přispívá ke tříbení vlastního názoru. Já osobně jsem nikdy nikoho do ničeho nenutil, víra je záležitost vlastního rozhodnutí, nikoli přejetí názoru druhého...
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest