katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 1.10.2001
Otázka:
Slysel jsem, ze se bude prepisovat bible podle svitku od Cerneho more /z Kumranu/ jakych casti se ma tykat? Kdy budu mit moznost si spravnou bibli koupit. tyto spisy cirkev nekolik let tajila!?!
Odpověď:
Je zajímavé, že fámy kolem Kumránských svitků (od Mrtvého, nikoli Černého moře) kolují ještě tolik let po jejich objevení v r. 1947. Od té doby probíhá jejich intenzivní výzkum a všechna očekávání o převratnosti v chápání Bible a křesťanství byla pro "senzacechtivé" velkým zklamáním. Výzkumy totiž potvrdili text stávajících knih SZ, nic jmenovitě o Kristu nebo křesťanství se kumránských spisech nenašlo. Většina spisů se totiž týkala vlastního života v Kumránu. Kumrán bylo sídlo židovské sekty esénů, která se sice v určitých faktorech podobala Ježíšovým zásadám (odstup od oficiální židovské náboženské hierarchie apod.), nicméně v zásadě nic společného neměli. Velmi ale pomáhají osvětlit dobu prvního století v Palestině a situaci, za které žil Ježíš. V tom mají pro chápání evangelií nesporný význam.
Svitky od Mrtvého moře nepatří!!! katolické církvi, tudíž s nimi nemůže ani disponovat, ani je skrývat. Výzkumy prováděli přední odborníci z řad protestantů, katolíků a židů, včetně specialistů, kteří nejsou příslušníky žádné z církví. Překlady existují, bohužel ne v češtině, ale v knize JAMES H. CHARLESWORTH, Ježíš a svitky od Mrtvého moře, Vyšehrad, Praha 2000 najdete přehledy vydání v jednotlivých jazycích.

PS: Pokud si tedy chcete koupit tu "správnou bibli" - neváhejte, běžte už teď. "Správnější" nebude...
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest