katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 9.9.2008
Otázka:
Dobrý den.
Je pravda, že jestliže u svátosti smíření vědomě zatajím nějaký hřích, ačkoli ho lituji, tak se mi neodpouští? Opakuji, že jsem si ho vědoma a velice ho lituji.... Nemůže přece jít jen o to, že jsou ta slova vyslovena... Ano, vím, že pokud by to tak bylo všeobecně, zpověď by vůbec nemusela být. Ale když právě za tu jednu věc se stydím a bylo by mi velmi trapné svěřovat se zpovědníkovi?
Odpověď:
Hřích je vždycky něco, zač bychom se měli stydět. To snad jen děti před první svatou zpovědí obvykle mezi sebou soutěží, kdo z nich má více hříchů, delší seznam. I svatý Pavel odsuzuje jednání těch, kdo "se chlubí tím, zač by se měli stydět" (Flp 3,19).
Proto se nám mnohdy tak těžce přistupuje ke svátosti smíření. Velkou námahu jistě stojí podívat se poctivě a upřímně na svůj život, ale neméně obtížné je to temné z našeho života vyslovit nahlas v přítomnosti kněze. Neradi se svěřujeme se svými selháními.

Když však uznáme, že se dopouštíme hříchů, on nám hříchy odpustí a očistí nás od všeho špatného, protože věrně plní, co slíbil, a protože je spravedlivý. (1 Jan 1,9)
Čím těžší je pro nás vzít za kliku zpovědní mistnosti, tím lehčeji by se nám mělo odcházet. Každá svátost smíření je pro nás přece setkáním s odpouštějícím Otcem!

Teď k praktické stránce. Přítomnost kněze při zpovědi je nezbytná. Když pro tentokrát vynecháme teologický smysl, můžeme připomenout jen ten čistě psychologický význam přítomnosti kněze. Pomůže nám rozlišit důležité od méně důležitého, zachrání nás na jedné straně před zlehčováním viny, na druhé straně může podat pomocnou ruku, když považujeme své hříchy za neodpustitelné a svazujeme tak Boha v jeho milosrdenství. Z úst kněze přece uslyšíme Ježíšova slova: Odpouštějí se Ti hříchy, jdi v pokoji. Navíc zpovědní tajemství zavazuje kněze k absolutní diskrétnosti. Naše vyznání by se nemělo nijak odrazit v jeho chování k nám v běžném mimozpovědním kontaktu.
Pokud je jedinou bariérou skutečnost, že zpovědník mne dobře zná a já bych ho svým vyznáním, aspoň podle svého mínění, "zklamal", můžu jít úplně klidně k jinému zpovědníkovi, který mě nezná.
"Vždyť když se nemocný stydí ukázat lékaři ránu, lékař nemůže léčit, co nezná." (Sv. Jeroným)
Na otázku odpověděl: Tomáš Koumal
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest