katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 12.9.2008
Otázka:
Dobrý den. Chtěla bych Vás požádat o odpověď na otázky, které mě poslední dobou velmi trápí a to
1. Je hřích, pokud se dívka, která cítí volání k řeholnímu životu, která ví, že v klášteře je její místo a že tam bude šťastná, přesto všechno rozhodne, že se vdá?
2. Může uzavřít sňatek s mužem, který ji miluje, ale ona jeho ne, svým způsobem ,,sňatek z rozumu"? Ten muž je velmi bohatý a ona samozřejmě bude tohoto bohatství užívat,ale především chce s jeho pomocí (=z jeho peněz) postavit hospic nebo LDN pro umírající a jinak pomáhat?
Předem děkuji za odpovědi
Odpověď:
Velký teolog Romano Guardini kdysi napsal, že Boží vůle je cesta, kterou Bůh člověku vytváří pod nohama, nově při každém kroku.

To se vymyká naší utkvělé představě, že Boží vůle je něco neměnného, předem daného, kde jediné, co zbývá udělat, je podřídit se jí. Ježíšovo a Mariino "Buď vůle tvá" častokrát najdeme na smutečních oznámeních jako synonymum "Co nám zbývá" nebo "Musíme se s tím vyrovnat" nebo "Kdybychom se mohli rozhodnout sami, udělali bychom to jinak". V Bibli "Buď vůle tvá" znamená svobodný souhlas s Božím plánem pro mě.

Každý z nás chce být šťastný. A Bůh chce naše štěstí ještě víc než my. Představuje nám plán, cestu, jak štěstí dosáhnout. Vykresluje mi svou představu o mně, co ode mne žádá, jaký úkol mi chce svěřit. Není to ale vojenský rozkaz.

Duchovní autoři používají trojici výrazů hledat-nacházet-uskutečnit Boží vůli. Hledat, protože je to to nejlepší pro můj život. Nacházet, protože Bůh ji neskrývá, ale skrze naše osobní touhy a dispozice nabízí. Uskutečnit, protože se můžeme stát spolu-tvůrci, i přes svou křehkost a nespolehlivost.

V každém okamžiku se rozhodujeme, jestli Boží vůli uskutečníme, nebo ne. Boží vůle není jednou provždy hotová, ale zabírá do sebe mou svobodu a její činy. Když se rozhodnu špatně, neodvrátí Bůh svou tvář ani mě "nepustí k vodě". Ale jako moderní GPS navigace zvolí jinou trasu, možná tvrdší a horším terénem. Bůh dokáže využít našich chyb, ale ještě lepší je chyby nedělat.
Na otázku odpověděl: Tomáš Koumal
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest