katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 22.10.2001
Otázka:
Dovoluji si obrátit se na Vás s pro mne velmi důležitým dotazem: Je mi 21 let a připravuji se na brzký křest, nemohu si však vybrat jméno světce/patrona (tedy druhé - křestní jméno) - resp.: musí to být jméno ,,tzv. z kalendáře" nebo i jméno ,,cizozemské" - kamarád mi navrhoval například v Belgii časté jméno Teus, které se mi líbí, ale nevím,zda to ,,projde u našich úřadů" (zákon o matrikách, změně jména a příjmení). Můžete mi případně poradit nějaký seznam jmen světců? Předem velmi děkuji!
Odpověď:
Křestní (občanské) jméno zůstává stále stejné, ovšem člověk má možnost si vybrat ještě další jméno. To se nezapisuje do rodného listu ani neregistruje na státní matrice, figuruje pouze na tzv. "křestním listu", což je záležitost vnitrocírkevní. Proto se nemusíte zabývat problémem "cizozemských jmen" či zákonem o matrikách.
Jako druhé jméno se doporučuje vybrat si jméno nějakého světce, ke kterému máte zvláštní vztah nebo Vás jeho život a dílo oslovily, popřípadě to může být jméno biblické, jehož původní nositel může být pro Vás jako křtěnce vzorem (z toho důvodu nedoporučuji jména jako Jidáš, Pilát apod. :-)).
Seznam světců s krátkým životopisem najdete např. v:
D. Attwater, Slovník svatých, Jeva 1993
nebo
Schauber a Schindler, Rok se svatými, Karmelitánské nakladatelství 1994;
seznam jmen svěců lze najít v liturgickém kalendáři.
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest