katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 13.12.2001
Otázka:
Mam otazku, jak poznam, ze se mam zasvetit Jezisi Kristu skrze reholni povolani? Jak poznam, ze si vyvolil na tuto cestu me? Cetla jsem par knih, vcetne Reholni zivot v ceskych zemi, ale tam je o radech velmi malo. Kde pripadne mohu sehnat vice informaci?
Odpověď:
Při volbě povolání není třeba hledat nějaká zvláštní nadpřirozená znamení. Protože jestliže Bůh někoho povolává k duchovnímu životu, tak to dělá tak, aby si toho člověk všiml a pochopil to. Není to hra na schovávanou. Stejně i povolání k manželství člověk jasně pocítí. Je jen důležité, aby byl člověk při hledání upřímný, modlil se o rozpoznání a především přijetí Božího záměru. Problém nebývá v tom, že Bůh "mlží", ale v tom, že člověk má o životě vlastní představy a těch se nechce vzdát. Tak je skutečně na místě modlitba o rozpoznání a prosba o sílu k přijetí povolání.
Neexistuje univerzální recept nebo měřítko, kdy se dá objektivně říci: toto znamená, že tě Bůh povolává např. k řeholnímu životu. Každý člověk má ke svému povolání vlastní cestu. Ale určitou známkou může být, že člověku přijde myšlenka na duchovní povolání a zůstává dlouhou dobu (tím nemyslím týdny, ale roky). Povolání není definitivní ze dne na den, ale bývá to dlouhodobý proces poznávání, zkoumání, přezkušování pravosti a zrání. Velkou pomocí bývá, pokud má dotyčný možnost pohovořit o svém hledání se zkušenou duchovní osobou. Pomoci může i vhodná literatura: od životopisů světců až po speciální pojednání o důležitých životních rozhodnutí a volbě povolání(doporučuji např.: J. AUGUSTYN, Dej mi napít, KNA 1999, str. 189-209).
Co se týče o způsobu hledání vhodného řádu, nemám s tím jakožto "neřád" zkušenosti. Ale výběr bych předpokládal podle toho, jaká spiritualita či činnost hledajícího zajímá, jaký je oblíbený světec, jakou má zkušenost s nějakou komunitou atd. Tedy není třeba studovat obsáhlé slovníky o řádech, ale spíš chodit s otevřenýma očima a přijmout třeba nabídky duchovních cvičení, které řády nebo kongregace nabízejí (zkuste se podívat třeba na stránky řádů a kongregací, seznam s odkazy najdete např.: na Ambitu), různé přednášky o spiritualitě jednotlivých řádů, osobní seznámení...
Jesliže se necháte Bohem řídit, tak si vás na správné místo určitě dovede.
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest