katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 20.10.2001
Otázka:
Vážení, já i moje přítelkyně jsme věřící, avšak ani jeden z nás nejsme pokřtěni, ani nejsme členy žádné církve. Přesto bychom rádi uzavřeli církevní sňatek. Máme vůbec nějakou možnost, a pokud ano, co pro to máme udělat. Cítíme, že pouze sňatek před Bohem je jediné opravdové spojení muže a ženy.
Odpověď:
V případě, že ani jeden ze snoubenců pokřtěný není, nejsou členy církve a už z legislativního důvodu daného státem nemohou uzavřít církevní manželství, které by bylo státem uznané za platné. Licenci k oddávání má pouze farář ženicha nebo nevěsty, případně ten, komu ji deleguje. Vzhledem k tomu, že ani jeden z vás pod pravomoc faráře nespadá, byl by sňatek už z tohoto důvodu před státem neplatný.
Druhou podmínku klade církevní právo, kde se k udělení svátosti manželství požaduje křest minimálně jednoho ze snoubenců...
Jedinou možností je přijmout křest před uzavřením manželství. Ovšem příprava trvá 1-2 roky a myslím, že motivem by mělo být něco jiného než jen touha po svatbě v kostele. Pokud cítíte touhu po křtu jako takovém a náboženském způsobu života, tak je nejlépe zkontaktovat kněze např. v místě bydliště a domluvit se na dalším postupu.
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest