katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 20.2.2009
Otázka:
Nemám příliš jasno v otázkách pátečního postu, i názory kněží se různí. Nezdá se mi zcela vhodné zakazovat tříletému dítěti každý pátek nejíst maso. Jak je to tedy s pátečním půstem od masa, kdo jej musí dodržovat (a tím nemyslím Velký pátek)?
Odpověď:
Kodex kanonického práva v kánonu 1252 jasně stanoví, že pátečním postem zdrženlivosti od masitých pokrmů (nebo jinou formou pokání podle rozhodnutí biskupské konference) jsou vázáni pouze starší čtrnácti let věku. Připadne-li ovšem na pátek slavnost, není postem vázán nikdo.
Tzv. půst újmy (předepsaný pro Popeleční středu a Velký pátek) je závazný pro starší osmnácti let a mladší šedesáti let. Ostatní jsou v tyto dny vázáni postem zdrženlivosti od masitých pokrmů.
Tříleté dítě tedy může jíst v pátek cokoli, co mu prospěje ke zdraví. Kanonické právo ovšem doporučuje, aby starší děti, které ještě nejsou vázány postem, byly moudře vedeny k tomu, aby pochopily kající charakter jak pátků, tak postní doby a zvláště Popeleční středy a Velkého pátku.
Na otázku odpověděl: Zdeněk Drštka
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest