katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 10.12.2008
Otázka:
Jak je to, prosím, s platností účasti na půlnoční mši svaté? Pokud mám problém se účastnit slavnosti Božího hodu vánočního, je platná účast na půlnoční mši svaté? Stejně tak se má otázka týká účasti na Vzkříšení a na následujícím Božím hodu velikonočním.
Děkuji za odpověď a přeji požehnaný advent.
Odpověď:
Ano, pro slavnosti Narození Páně a Vzkříšení Páně platí totéž co pro ostatní neděle a slavnosti, totiž že liturgicky vzato začínají již v předvečer. Proto účast na takřečené „půlnoční“ mši svaté je dostatečně důstojným způsobem oslavy Narození Páně – pokud bych se měl osobně o Vánocích rozhodnout mezi účastí na mši svaté v noci a mši svaté ve dne, volil bych „půlnoční“ variantu, která je (alespoň pro mě) více spjata s oslavou Vánoc, tedy noci, kdy se narodil Kristus. Krom toho slaví-li se opravdu o půlnoci, připadá již do následujícího dne nejen liturgicky, ale i fakticky podle standardního počítání času.
Stejně tak bych v případě nemožnosti zúčastnit se jak velikonoční vigilie, tak mše v den slavnosti dal přednost vigilii. Záleží ovšem na možnostech jednotlivých lidí a konkrétní situaci.
Stručně řečeno: účastníte-li se o Vánocích „půlnoční“, můžete říci: ano, oslavil/a jsem Narození Páně na mši svaté.
Této problematice se věnovala otázka 2000.
Na otázku odpověděl: Zdeněk Drštka
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest