katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 8.12.2008
Otázka:
V rubrice Seznamka jsem viděl inzerát, kde rozvedená věřící žena hledá věřícího muže pro trvalý rodinný život. Takový vztah ale přece není možný. Nebo snad může rozvedená věřící žena žit v manželství s jiným můžem?
Dějuji za odpověď.
Odpověď:
Neodpovím Vám jako odborník na církevní právo, ale jako správce naší Křesťanské seznamky, která je součástí webu Katolik.cz. Uvedená formulace je velmi obecná, proto z ní nelze cokoliv vyvozovat. Navíc není patrné, zda dotyčná dřívější manželství uzavřela v kostele, či pouze na úřadě, zda v té době byla věřící (pokřtěná) či nikoliv. Toto jsou podstatné informace pro potenciálního zájemce, který by chtěl s ní mít svatbu v kostele. Je třeba také říci, že i "rozvedení" mohou uzavřít církevní sňatek, pokud se prokáže, že jejich předchozí manželství bylo neplatné.

Pokud by však někdo výslovně napsal „BEZ možnosti církevního sňatku“, pak je to jasný signál pro věřící potenciální zájmce, NE pro správce serveru k cenzuře. Právě tím, že dotyčný předem uvede svůj stav či vyznání, může předejít případným zklamáním, nedorozuměním apod.

Z technického hlediska je to jakási informace o rodinném stavu, podobně jako další položka „Církev“, která má naznačit, jakého vyznání dotyčný je (např. katolík), ale neposkytuje detailní informace o tom, zda je praktikující katolík či zda byl pokřtěn před 20 lety a od té doby v kostele nebyl.

Věk, kraj, stav, církev, vzdělání a samozřejmě originalita textu inzerátu – to jsou informace, které jsou dány (zveřejněny), a záleží na každém návštěvníkovi seznamky, jaký obraz si o inzerátu udělá a zda na inzerát odepíše.

Internetová seznamka je jednou z možností, kde hledat partnera. Na jedné straně zde máme několik desítek svatebních oznámení, na druhé straně jsou zase zklamání z obdržených „nabídek“ od „pochybných lidí“. Je třeba počítat s tím, že obě situace mohou nastat…
Na otázku odpověděl: Petr Handlar
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest