katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 19.2.2009
Otázka:
Dobrý den,
prosím pěkně, jak je to s definicí Boží vůle? Co je to Boží vůle??
Odpověď:
Dobrý den. Nevím, jestli bych byl schopen nějak dokonale definovat vlastní vůli – pokud nemá jít o naprosté zobecňování nebo zaměření se na úzce vymezené pole. U vůle Boha by to nejspíš bylo ještě více zavádějící - nebezpečné. Myslím, že obecně se dá říci, že Bůh chce štěstí a spásu člověka, protože nás má rád. Za tím tvrzením může stát jako „důkaz“ fakt stvoření i celé dějiny spásy. V konkrétních věcech nám pak Boží vůli odkrývá Boží slovo, Desatero… Zobecňování a absolutizace jsou ale vždycky hazardem.

Důležitý je v tomto případě „duch“ zákona, ne litera jako v civilním právu. Je proto vždy důležité se ptát, proč to které přikázání vzniklo, jaká byla tehdější praxe v té věci, jakou změnu (novost) to přikázání přineslo – co asi chtělo říct lidem té doby… případně jestli se k tomu později ještě vyjádřil Ježíš (a jakou novost vnesl on)… A ve stejném duchu se potom pokusit odpovědět na to, co chce říci dnes nám – obecně lidstvu nebo Církvi, ale i konkrétně každému z nás, v našem životě který nemůže být totožný s životem a situací nikoho dalšího.

Kdybychom nějakým snadným způsobem dokázali definovat Boží vůli, mohli bychom asi ten „job“ vzít za něj.
Na otázku odpověděl: Miloslav Chrást SSS
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest