katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 12.1.2009
Otázka:
Dobrý den,
zajímalo by mě proč se v liturgickém roce neobjevuje 1.neděle v mezidobí? Proč příští neděle 18.ledna 2009 je zvána 2.nedělí v mezidobí, ačkoli je v mezidobí první nedělí? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Křesťanský týden samozřejmě začíná nedělí – dnem, kdy slavíme Kristovo zmrtvýchvstání. Další dny v týdnu se pak odvozují od předchozí neděle; tak např. po 4. neděli postní následuje pondělí (a poté úterý, středa…) 4. postního týdne.
Na některé neděle však připadají tzv. pohyblivé svátky, které mají přednost před nedělemi v mezidobí. Je to např. slavnost Nejsvětější Trojice, která roku 2009 připadá na 7. června, budeme ji slavit mezi sobotou 9. týdne v mezidobí a pondělkem 10. týdne v mezidobí. Slavnost Nejsvětější Trojice totiž překryje (hypotetickou) 10. neděli v mezidobí, ovšem následující týden se podle této neděle počítá. V roce 2008 se slavnost Nejsvětější Trojice slavila 18 května, tzn. místo 7. neděle v mezidobí; následující den bylo pondělí 7. týdne v mezidobí. Účelem je, aby byla zachována stabilita většiny nedělí v liturgickém mezidobí spolu s jeho závěrem – slavností Ježíše Krista Krále, již slavíme na 34. neděli v mezidobí, ostatní dny a týdny se pak dopočítávají. Počet 34 týdnů v mezidobí (byť neúplný) je největší délka, jíž může mezidobí dosáhnout.
Doba vánoční, na niž liturgické mezidobí navazuje, končí svátkem Křtu Páně, který se slaví v neděli po slavnosti Zjevení Páně* (tj. po 6. lednu, tzn. v neděli mezi 7. a 13. lednem). V pondělí po svátku Křtu Páně (který patří ještě do vánoční doby) začíná liturgické mezidobí svým prvním týdnem; šest dní po svátku Křtu Páně tedy náleží 1. týdnu v liturgickém mezidobí, následující neděle jakožto první den v týdnu už patří týdnu následujícímu, totiž 2. týdnu v mezidobí. Je fakt, že by se jí mělo úplně přesně říkat „neděle 2. týdne v liturgickém mezidobí“, což zní ovšem poněkud komplikovaně, proto se užívá označení „2. neděle v mezidobí“, následuje třetí, čtvrtá atd.
Můžeme ovšem vidět, že liturgický kalendář bere v potaz i to, že liturgická doba nemusí začínat nedělí; tak máme „čtvrtek po 1. neděli postní“ (oproti čtvrtku po Popeleční středě, který je prvním čtvrtkem postní doby), ale „čtvrtek 1. týdne v mezidobí“.

* Pokud se slavnost Zjevení Páně překládá na následující neděli, což je možné, slaví se svátek Křtu Páně následující pondělí. V úterý poté začíná liturgické mezidobí úterkem 1. týdne v mezidobí; i v tomto případě je následující neděle 2. v mezidobí.
Na otázku odpověděl: Zdeněk Drštka
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest