katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 18.11.2009
Otázka:
Za přímou účast na potratu je katolík exkomunikován. Trest exkomunikace může sejmout biskup nebo penitenciář. Můj dotaz: Jak je tomu v případě, že ten exkomunikovaný člověk je na smrtelné posteli a je zaopatřen knězem, který se naskytne? Je to zaopatření (hlavně generální absoluce a plnomocné odpustky udělené při něm) platné? Moc děkuji za odpověď.
Odpověď:
Ano; v případě nebezpečí smrti je kterýkoli platně vysvěcený kněz (a to i tehdy, jestliže nemá povolení udílet svátost smíření) oprávněn zbavit jakéhokoli pokřtěného člověka veškerých církevních trestů a udělit mu rozhřešení. Tato absoluce je platná a dovolená podle kánonu 976 Kodexu církevního práva.
V této situaci – umírá-li člověk v církevním trestu a chce-li se smířit s Bohem – nejprve kněz z dotyčného sejme exkomunikaci či jiné církevní tresty a poté jej vyzpovídá, udělí mu rozhřešení a podá mu viatikum. Na toto zaopatření se vztahují veškeré výsady stran plnomocných odpustků.
Na otázku odpověděl: Zdeněk Drštka
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest