katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 30.10.2001
Otázka:
Proč římskokatolíci používají Ježíšovu matku Marii jako zbraně proti nekatolíkům (lidově nazývaných "odpadlíky") a rukojmí svých extrémních pozic v rámci této církve či jako záruku "pavověrnosti"? "Zeptal se" vůbec Matky Boží někdo, zda s tímto zneužíváním a přizpůsobováním její osobnosti k obrazu svému souhlasí? Nevím jak vám, ale mně je z toho všeho nevolno...
Odpověď:
Mně se také nelíbí, že zase na druhou stranu nekatolíci používají katolickou úctu k Matce Boží jako častou záminku k útokům na katolickou církev. - Bohužel. Ale přece nikde v katolické církvi neni řečeno, že by Maria byla uctívána jako Bůh. Proč by mělo být špatné vážit si a ctít člověka, který se vědomě stal Božím nástrojem? Vždyť právě tím nám Maria může být velikým příkladem.
Nevím, co přesně míníte tím, že "katolíci používají Marii jako zbraň..."? Katolická věrouka není postavena na mariánské úctě, ačkoli k ní od nepaměti patří. Ale není to ten základní moment. Osobně si myslím, že jak z jedné, tak z druhé strany jde víceméně o předsudky v chápání. Rozhodně se nedomnívám, že by mariánská otázka měla být brzdou v ekumenickém dialogu. Pokud by někdo prohlašoval: "Pouze jestli se budeš modlit Marii, budeš křesťan!", tak to není prohlášení církve, ale soukromý názor. Je potřeba očistit pravou mariánskou úctu před někdy až zcestnými projevy lidové zbožnosti, které se někdy stávají trnem v oku. Jenže ony vznikly v jiné době a tehdejší lidé je vyžadovali. Pokud např. mariánská pouť povzbuzuje a motivuje velké množtví lidí k opravdové modlitbě, tak v tom nevidím žádný problém. Vždyť co je víc: modlit se nebo diskutovat?
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest