katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 15.12.2009
Otázka:
Chci se prosím zeptat, zda se dá nahradit účast na nedělní bohoslužbě účastí na večerní sobotní bohoslužbě, když sobotní večerní bohoslužba není vzata z nedělní liturgie.

A druhý dotaz: Zda se může nedělní povinnost účasti na mši nahradit účastí na řeckokatolické mši ve východním (byzantském) ritu.
Odpověď:
Odpověď na obě otázky zní: ano, je to možné.
Jasně o tom hovoří Kodex kanonického práva v kánonu 1248, § 1:
»Povinnost účasti na mši splní, kdo se mše zúčastní, kdekoliv se koná katolickým obřadem, buď v den svátku, nebo večer předcházejícího dne.«
Tedy tuto povinnost splní ten, kdo se účastní katolické mše, ať už je slavena kterýmkoli obřadem, tedy nejen západním (latinským) ritem, ale i byzantským, syrským, arménským apod.
Co se mše v předvečer neděle nebo slavnosti týče, není-li jiná možnost účastnit se mše přímo v neděli, chápe se jako „nedělní“ (resp. „přednedělní“) i ta mše svatá, která se slaví se sobotními texty, ze svátku či památky či jako votivní (tedy nepoužijí-li se nedělní texty). Za „předvečer“ se pokládá doba po páté hodině večerní.
Osobně bych se v takovém případě (tzn. kdybych neměl jinou možnost zúčastnit se mše svaté než v sobotu večer a kdyby se neslavila podle nedělního formuláře) snažil podívat se po textech z nedělní mše - například na těchto stránkách.
Na otázku odpověděl: Zdeněk Drštka
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest