katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 2.11.2001
Otázka:
Zdravím Vás.
Chtel bych se zeptat na nároky kladené na sluzbu akolyty a podmínky, za kterých muze být poveren touto sluzbou. Omluvte, prosím, text psany cesky.
Odpověď:
Akolytát je služba laika, který pomáhá knězi podávat sv. přijímání při bohoslužbě nebo nosí eucharistii nemocným. První podmínkou je tedy pastorační nutnost. Ve farnosti, kde je kněz, kaplan, jáhni apod. - čili řádní "rozdavatelé" sv. přijímání - nemusí být potřeba, aby byl touto službou pověřen ještě laik. Pokud je tam kněz, který podává sám většímu množství přijímajících, pak je na jeho zvážení, zda nepožádá diecézního biskupa, aby dal toto pověření vybraným osobám.
Kdo může službu akolyty vykonávat?
Pokud se vyskytně jednorázový problém (indispozice kněze, vysoký počet přijímajících a časová tíseň,...), může přímo kněz pověřit pro konkrétní daný okamžik vhodného věřícího, ať už muže či ženu.
Jestliže má laik tuto službu vykonávat dlouhodobě, je nutné pověření biskupem. Kandidát na akolytu má být dospělý, měl by mít ve farnosti dobré jméno, jeho život nesmí vzbuzovat pohoršení apod. Měl by také absolvovat nějakou teologiko-liturgickou přípravu, nějaký kurz či alespoň školení (teologickou fakultu nelze ode všech vyžadovat :-)).
Poslední otázkou je, zda muž či žena. V nejobecnějším smyslu na pohlaví nezáleží. V praxi (alespoň v brněnské diecézi) bývají kromě ženských řeholí preferováni mužové.
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest