katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 6.10.2009
Otázka:
Dobrý den!Již jsem na toto fórum psal dotazy.Chtěl bych se zeptat:kde a jak bych se mohl nechat pokřtít?Jaká jsou pravidla?Rodiče oba pokřtění jsou,já už ne.Nebude věk překážkou?Právě pročítám Nový Zákon(kralický) a je tam někde psáno,že aby člověk mohl vstoupit do království Božího,musí být pokřtěn po narození.Děkuji za odpověď.S pozdravem:Vácha Benedikt
Odpověď:
Věk překážkou není. Církev věří, že Bůh ve své všemohoucnosti může najít alternativní cesty spásy těch, kteří vůbec pokřtění nejsou a nebudou. Proto by tě v touze po křtu neměl vést strach z Božího soudu, ale upřímná touha následovat Krista, především v Jeho lásce k Otci a k bližním.
V tom by ti pak měl pomoct čas iniciace, uvedení do křesťanského života - čas před křtem i po křtu, během kterého ti asi bude nabídnutá nějaká forma doprovázení někým, kdo je ve víře pár kroků napřed.

Kde? Pokud se tvoje rozhodnutí ke křtu nezrodilo z kontaktu s nějakou konkrétní komunitou věřících (v tom případě bych začal otázkou u nich, protože by tě doprovodili za knězem), tak se zkus obrátit na nejbližší faru (pokud možno kam spadáš podle bydliště - případně u nějaké "zájmové" skupiny, jako jsou studentské mše v univerzitních městech, pokud ještě studuješ (studentské mše "jméno města" nebo "římskokatolický farní úřad"). Kněží jsou v dnešní době často v první chvíli nedůvěřiví, ale když řekneš co chceš, určitě tě rádi přijmou a poradí, případně přímo domluvíte formu přípravy.

Katechumenát - období přípravy, bude trvat asi minimálně do Velikonoc, často ale trvá víc než rok, někdy i dva. Jde o to, aby přijetí svátosti nebylo osamoceným gestem, s kterým bys pak nevěděl, co si počít. Křesťanská komunita (farnost) se pokusí uvést tě do křesťanského života, znát Krista, naučit se modlit, možná najít nějakou formu aktivity k dobru těch, kteří potřebují pomoc... Další informace jsou také na http://katolik.cz/codelatkdyz/krest.asp.

Křest pak značí důležitou etapu na cestě zrození křesťana, která ale začala dlouho předtím a skončit by asi měla až zrozením pro nebe. :)
Na otázku odpověděl: Miloslav Chrást SSS
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest