katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 27.10.2009
Otázka:
Zajímal by mne názor na pohanský svatební zvyk - házení rýže na novomanžele vycházející z kostela. Je třeba ho zakazovat a odsuzovat nebo tolerovat?
Jedná se možná zdánlivě o malichernost ale v naší farnosti toto vzbudilo velké pohoršení u kněze a následně u farníků, kteří nesouhlasili s kritikou kněze. Děkuji za možnost dotazu.
Odpověď:
Tady v Itálii jsem bez toho ještě žádnou svatbu neviděl. Potěšilo mne v Madridu vidět obdobu s bonbóny - ty si aspoň děti svatebčanů hned vysbíraly.
Z čistě praktickýho hlediska stojím za panem farářem: svatebčanům koště do ruky dát nemůžete a strávit půlden vymetáním rýže z dlažby není to nejlepší.

Myslím, že je dobré se vyhnout zavádění věcí, které nedávají smysl a u nás dosud nijak rozšířené nejsou. Už tak je těch zvyklostí kolem svatby dostatek a štěstí novomanželů určitě nezávisí na nějakém tom kilu rýže rozsypaného před kostelem.

Vážně bych to ale bral, jenom pokud by to brali velice důležitě svatebčané: očekávat plodnost, bohatství a štěstí odvíjející se od toho, kolik se rozsype rýže, by znamenalo dělat si legraci z Boha, před kterým se toto manželství uzavřelo. Myslím ale, že to tak nikdo nebere... je to prostě už jenom folklór (podobný dojem ve mně budí i mnoho italských pobožností, procesí, svátků svatých...).

Jako se u nás rozbíjely při svatbách talíře, přeřezával řetěz z nohy ženicha, místy unášela nevěsta... je v některých zemích sypání rýže neodmyslitelně spojené se svatbou, aniž by tomu někdo dával význam... pobaví se při tom, jako se baví při masopůstu sypáním a házením po sobě malých papírových koleček...

Celkem nevinná zábava, jenom je hloupé, že to potom někdo musí uklízet a přidělává se tím tak celkem zbytečná práce...
Na otázku odpověděl: Miloslav Chrást SSS
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest