katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 14.1.2002
Otázka:
Rada bych se dozvedela jaky je presny rozdil mezi krestanstvim a katolictvim. Nejsem nabozensky zalozena. Zajimam se ciste z osobniho zajmu, protoze jsem posledni dobou slysela spoustu odlisnych nazoru od spousty rozdilnych lidi. Hledam jednoduchou odpoved na zdanlive jednoduchou otazku. Dekuji
Odpověď:
Křesťanství je náboženský směr, vycházející ze života a učení Ježíše z Nazareta, který je podle přesvědčení svých současníků Božím synem a zároveň "Božím pomazaným" = Mesiášem = Kristem (odtud "křesťané" jako "patřící Kristu"). Původní společenství křesťanů bylo diasporou uprostřed židovského národa, nicméně se během několika prvních století velmi rozšířilo i do nežidovského (pohanského) světa. Ježíšovi stoupenci se sami označovali jako "Společenství Páně" (Ekklesia kyriaké - odtud slovo "církev"). Toto si přes místní neshody udržovalo poměrně solidní jednotu. Jednou ze známek církve byla její univerzálnost ("katolicita" - z řečtiny). To znamená, že nebylo omezeno na určitý národ, rasu či společenské postavení, zároveň i to, že v krátké době zasáhlo "celý tehdy známý svět".
Původní jednota víry zažila velký otřes v 11. století, a to rozdělením na západní (katolickou) a východní (pravoslavnou) církev. Další otřesy znamenala doba reformace. Dnes je označení "katolická církev" vymezena pro křesťany sjednocené pod viditelnou hlavou (papežem), s organizovanou strukturou (biskupové), s úctou k 2000leté tradici atd.
Bližší informace o křesťanství a katolické církvi najdete v Základech křesťanské víry.
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest