katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 10.1.2012
Otázka:
Teď v zimě mě to napadlo – proč si mají muži sundávat v kostele čepice a pro ženy to neplatí? Je v tom nějaká historická souvislost?
Odpověď:
Je to zvyklost od nejstarších časů – najdeme ji již u sv. Pavla v 1. listě Korinťanům: »Každý muž, který se modlí nebo prorocky mluví s pokrytou hlavou, zneuctívá toho, kdo je mu hlavou… Muž si nemá zahalovat hlavu, protože je obrazem a odleskem slávy Boží.« (1 Kor 11,4.7)
Všeobecně lze říci, že u muže je smeknutí, snětí pokrývky hlavy výrazem úcty – přinejmenším v naší kulturní tradici. Vzpomeňme jen na smekání před mrtvým, při státní hymně, při hovoru s dámou…
Původní motivace pravděpodobně vychází z antické (římské) situace, kde byla pokrývka hlavy znamením svobodného člověka (především propuštěnce). Apoštol Pavel tuto kulturní zvyklost přejímá a dává jí ve svém listě teologický rozměr. Můžeme říci, že smeknutím v kostele vyjadřuje člověk jinak svobodný to, že uznává a přijímá Boží svrchovanost.
Na otázku odpověděl: Zdeněk Drštka
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest