katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 16.3.2010
Otázka:
Dobrý den, plánujeme s přítelkyní církevní svatbu v kostele. Jelikož bych chtěl mít za svědka kamaráda, který není pokřtěn, zajímá mne, zdali musí být svědek pokřtěn, nebo ne. Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Samotný Kodex kanonického práva neklade na svědka při svatebním obřadu žádné požadavky (krom toho, aby byli přítomni dva svědkové). Ostatní náležitosti vyplývají z občanského práva, které požaduje, aby svědkové byli zletilí, svéprávní a osobně přítomní uzavření sňatku. Předpokládá se rovněž, že svědek bude s to porozumět podstatě uzavírání manželství, tzn. vědomě reflektovat samotný úkon, tedy manželský slib. Přitom není požadováno, aby byl sám katolickým křesťanem; jeho vyznání a vztah k církvi nemá právní relevanci. Jednoduše řečeno: svědek být pokřtěn nemusí.
Na otázku odpověděl: Zdeněk Drštka
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest