katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 26.11.2001
Otázka:
Dobrý den,
chtěla jsem se jen zeptat, kdo to byl svatý Jiljí. Nedávno jsem byla konfrontována s takovou přihlouplou poznámkou a docela mě mrzelo, že sama nevím, kdo to byl.
Děkuji předem za laskavou odpověď.
Pavla
Odpověď:
Jiljí, poustevník. Data neznámá, svátek 1. 9. Ve středověku byl jedním z nejpopulárnějších světců západní Evropy, ale je o něm velmi málo známo. Střediskem jeho kultu bylo Saint-Gilles poblíž Arles a snad byl poustevníkem někde v okolí. V 10. stol. byl sestaven jeho životopis pro poučení těch, kdo putovali k jeho hrobu. Obsahuje několik překvapivých zázraků a anachronismů a jednu slavnou příhodu: Poustevník měl ochočenou laň, kterou jednou vystopovali v lesích psi vizigótského krále Wamby. Král za laní vystřelil šíp do křoví, a když vyjel na mýtinu, spatřil světce zraněného šípem, jak drží laň v náručí, zatímto psi jsou neviditelnou silou přimraženi k zemi.Tato pověst se s různými obměnami vypráví i o jiných světcích. Sv. Jiljí byl považován za patrona mrzáků a chudých. Jeho atributem je laň a šíp.

Podle: D. ATTWATER, Slovník svatých, Jeva 1993, str. 212
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest