katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 9.9.2010
Otázka:
Zajímalo by mě, jestli kmotrem může být opravdu kdokoli, koho si vyberu – tzn. i můj starší bratr (ačkoli už je kmotrem mé mladší sestry).
Odpověď:
Kmotrem může být v podstatě kdokoli, kdo splňuje podmínky, které na kmotra klade kanonické právo. Kmotr křestní i biřmovací musí být pokřtěný a biřmovaný, nesmí být stižen žádným církevním trestem, musí žít v jednotě s církví, a je-li ženatý (resp. je-li potenciální kmotra vdaná), musí žít v platném církevně uzavřeném manželství. Pro úplnost dodávám, že podle práva nemá být kmotrem nikdo z rodičů.
To, zda je někdo kmotrem již někomu jinému, není samo o sobě překážkou. V jednotlivých případech je vhodné zvážit, zda by byl kmotr schopen „zvládat“ všechny své svěřence. Ovšem soudím, že ve vašem případě, kdy se jedná o vašeho staršího bratra, který je kmotrem vaší sestře, nejde o závažný problém. Pokud je pro vás bratr vzorem a oporou (což je samo o sobě výborné) a pokud souhlasí s úlohou kmotra, není podle mě důvod, proč by se jím stál neměl. Bude vás mít na starosti obě, a pěkně pohromadě…
Na otázku odpověděl: Zdeněk Drštka
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest