katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 4.2.2002
Otázka:
Mám dotaz týkající se slavením neděle. Vím, že neděle je dnem odpočinku a katolík by neměl v neděli těžce pracovat. Jak se ovšem posuzuje, pokud bych si jako student střední školy našel brigádu na neděli. Nebylo by to pravidelně, nejednalo by se o fyzickou práci a nedělní mši bych samozřejmě nevynechal. Je to porušení nějakého církevního přikázání?
Odpověď:
Vzhledem k tomu, že jste neuvedl, o jakou práci by se jednalo, nemohu být konkrétní. V zásadě bych s tím ale nesouhlasil. Neděle má být výjmečný den, kdy člověk své úsilí věnuje společenství rodiny a Bohu. Má odpočinout od každé práce, kterou je možné odsunout na jiný den tak, aby byla zachována svátečnost. V prožívání neděle je důležitá právě oslava "Dne Páně". Proto má být tento den odpošný od ostatních.
Z toho důvodu by si měl člověk hlídat, aby se postupně nedostal k tomu, že si jen dopoledne nebo dokonce večer "odskočí na mši", a pak dál pracuje jako jindy. Nedělní bohoslužba má být centrem neděle. Také povinnost slavení neděle jako svátečního dne a povinnost účasti na nedělní bohoslužbě nejsou totožné. Samotnou bohoslužbou nevyčerpám sváteční den.
V tomto konkrétním případě je k posouzení, zda práce, kterou vykonávám, vykonávám ke službě společenství a není ji možné udělat jindy (např. ve zdravotnictví...). Tato práce je nutná, proto je možné omluvit nedodržování pracovního klidu. Pokud by se jednalo o komerční činnost kvůli vlastnímu výdělku, zde se s tím jednoznačně souhlasit nedá. Osobně bych dával přednost se takové činnosti vzdát.

Citace Katechizmu katolické církve o nedělním klidu:
2185 V neděli a v jiných zasvěcených svátcích se věřící mají zdržovat těch prací nebo činností, které jsou na překážku bohoslužbě a radosti, jež je vlastní dnu Páně, konání milosrdných skutků a nezbytnému uvolnění mysli i těla. Potřeby rodiny nebo velká společenská užitečnost jsou oprávněnou omluvou před příkazem o nedělním klidu. Věřící však budou bdít, aby oprávněné omluvy nevytvářely zvyky škodlivé náboženství, rodinnému životu a zdraví.
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest