katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 18.1.2002
Otázka:
Chtela bych se prosim zeptat na uzavreni snatku v kostele - co je treba zaridit apod. Snoubenec neni krteny, ja jsem krtena avsak u svateho prijimani ani u zpovedi jsem nebyla - je to nutne? Slysela jsem ze je mozne mit "zkracenou" svatbu bez mse, to bude asi v tomto pripade vhodnejsi-jake jsou tedy podminky? pry je take nutne chodit predtim asi 2 mesice na nejaka sezeni do kostela? co se tam povida a musime se tam pred tim prihlasit, popr. prinest nejake doklady? Dale se chci zeptat na veskere poplatky spojene s touto svatbou. Predem dekuji za odpoved.
Odpověď:
Co je treba zaridit?
Především se spojit s knězem ve farnosti, kde hodláte sňatek uzavřít. Ten vám řekne konkrétnější požadavky, co od vás bude chtít.

Snoubenec neni krteny, ja jsem krtena avsak u svateho prijimani ani u zpovedi jsem nebyla - je to nutne?
Nutnou podmínkou je, aby alespoň jeden ze snoubenců byl pokřtěn katolickým obřadem nebo byl jiným způsobem přijat do katolické církve. Další svátosti nejsou kanonickou podmínkou, ale... V protokolu o církevním sňatku snoubenci pod přísahou potvrzují, že "chtějí uzavřít sňatek za účelem katolické rodiny". Mohou to s čistým svědomím prohlásit, když nežijí křesťanským způsobem života? Může se stát, že skutečně ve víře vychovaní nebyli a je to pro ně něco nového. Proto také existuje příprava na svátost manželství, kde jsou snoubenci se základními principy křesťanství a katolictví seznámeni. Nutit k přijetí dalších svátostí Vás samozřejmě nikdo nutit nebude, ovšem je dobré se zamyslet nad tím, zda jste spolu s partnerem schopná přijmout požadavky, které z křesťanského manželství vyplývají.

Slysela jsem ze je mozne mit "zkracenou" svatbu bez mse, to bude asi v tomto pripade vhodnejsi-jake jsou tedy podminky?
V tomto případě, kdy alespoň jeden ze snoubenců je nepokřtěný nebo nepraktikující, není svatební obřad spojen se mší svatou. Mše svatá je společné slavení a určitě by nebylo dobré, aby právě "protagonisté dne" byli v roli pouhých pasivních diváků.

Pry je take nutne chodit predtim asi 2 mesice na nejaka sezeni do kostela?
Křesťanské manželství je jednak svátost, jednak má svá specifická pravidla. Proto je nutné, aby byli snoubenci před sňatkem poučeni o tom, co to vlastně svátosti jsou a jaké požadavky na ně bude jejich rozhodnutí klást. Délka přípravy je zcela v kompetenci připravujícího faráře, dva měsíce nejsou vždy pravidlem, může to být delší či kratší dobu.

Co se tam povida a musime se tam pred tim prihlasit, popr. prinest nejake doklady?
Nejsem Vám schopen říci, co jednotliví kněží snoubencům říkají, ale v podstatě bude mít příprava zhruba stejný obsah. Tak Vám prozradím, co říkáme snoubencům v Brně na Petrově...
Naše příprava trvá 6 týdnů (celkem 6 setkání) a má dvě části: v první části (4 setkání) se probírají otázky týkající se víry a křesťanského života (co je to víra, Boží zjevení, stručné dějiny spásy a Ježíš Kristus, katolická církev a církve, svátosti, nauka o věčném životě), druhá část je zaměřena více na přípravu k manželství (na základě Desatera je probírána praxe křesťanského manželství a rodiny, dozvíte se, jak se "správně hádat", pravidla "racionální hádky", naučíte předcházet konfliktům aplikací "Ich-Methode" a mnoho dalšího).
Jako doklady budete potřebovat "čerstvé" potvrzení o křtu (ne starší jak 2 měsíce), ostatní dokumenty vám pomůže vyřídit kněz během přípravy.

Dale se chci zeptat na veskere poplatky spojene s touto svatbou.
Žádnou svátost si nelze koupit, protože jejich cenu jednoduše penězi nevyvážíte. Tedy obřad je zcela zdarma. Ale můžete se finančně podílet na technickém zabezpečení své svatby (většinou je třeba zaplatit kostelníka, varhaníka, zpěváka..., protože pro ně je to zaměstnání jako každé jiné), přispět na osvětlení, výzdobu, atd. Je to ovšem vaše svobodné rozhodnutí, spíš dar, než že by to od Vás někdo vymáhal. Jen tak orientačně: v naší farnosti se pohybují náklady na zabezpečení všeho potřebného na svatbu (výzdoba, hudba, zpěv, asistence...) v rozmezí 600-800 Kč.
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest