katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 21.1.2002
Otázka:
Chtěla bych se zeptat,jestli mohou ženy studovat teologii a jaké potom mají uplatnění?
Odpověď:
Ano, ženy mohou studovat teologii, protože mají stejné právo na vzdělání jako muži. Teologická fakulta se řídí (nebo alespoň měla by :-)) vysokoškolským zákonem, studium je tedy otevřené pro všechny, kdo splní požadavky přijímacího řízení. Nutno poznamenat, že ne na každé fakultě je umožněno denní studium žen, potažmo i laiků jako takových (určitě víte, na co narážím :-)). Ovšem uplatnění absolventů, kteří nesměřují ke kněžskému svěcení, je alespoň v dnešní době poněkud nejisté. Na západ od nás existuje v církvi mnoho míst a funkcí, které vykonávají vzdělaní laici (různí pastorační asistenti apod.). Ovšem v našich podmínkách není možné zajistit v církvi místa odpovídající vzdělání s adekvátním platovým oceněním, takže větší profesionální zapojení laických pracovníků zůstává spíše zbožným přáním, nežli skutečností (zpoždění 30 let oproti např. německé církvi je znát). Ale i zde už jsou učiněny kroky v tom směru, že z důvodu nedostatku kněží bývají farnosti svěřovány do péče laických pastoračních asistentů. Kromě toho lze využít teologické vzdělání pro práci v Charitě, jako katecheté ve školách, apod.
Samozřejmě otevřené pole působnosti zůstává v místních farních společenstvích, kdy jsou laici díky studiu odborně připraveni na vedení různých společenství, přípravu liturgie - prostě užší spolupráci s knězem. Farnost si však ve většině případů nemůže dovolit zaměstnat takové spolupracovníky na plný úvazek, proto se jedná většinou o dobrovolnou činnost ve prospěch společenství. A samozřejmě velmi důležitým "produktem" teologického studia by měl být osobní hlubší vhled do celé problematiky a obohacení duchovního života.
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest